Viete koľko pohybu potrebuje váš pes?

Ľudia sa nás často pýtajú, koľko pohybu potrebuje pes každý deň. Preto vám prinášame príručku, ktorá vám pomôže vypočítať, koľko pohybu či cvičení potrebujete na uspokojenie potrieb vášho psa.

V ďalších článkoch vám detailnejšie rozpíšeme rady a tipy ako cvičiť so psom podľa ich plemena.


Avšak existuje niekoľko dôležitých faktorov, ktoré je potrebné vziať do úvahy!


Úroveň energie

Plemeno vášho psa a jeho energetická hladina je prvou vecou, ​​ktorú je potrebné zvážiť. Zvoľte kategóriu, do ktorej váš pes zapadá. Táto príručka pre potreby cvičenia je určená len pre plne dospelých psov. Cvičebné potreby šteniatka sú odlišné, pretože stále rastú a vyvíjajú. Ak sa chcete dozvedieť viac o cvičení šteniat, prečítajte si "Ako cvičiť šteniatko".


Váha psa

Ďalším faktorom, ktorý treba zvážiť, je váha psa. Ak váš pes má normálnu zdravú hmotnosť, postupujte podľa odporúčaného množstva cvičenia. Ak váš pes má nadváhu alebo je dokonca obézny, znížte cvičenie o približne 20-30%, vyhľadávajte telesné cvičenie ako je plávanie, ktoré nezaťažuje kĺby alebo vyhľadajte profesionálnych trénerov pre psov. Môže sa vám zdať zvláštne, že sa odporúča menej pohybu pre obéznych psov, no tým sa znižuje stres na kĺby ​​a šľachy, na srdce a pľúca kvôli vyššej telesnej hmotnosti, ktorá je veľkou námahou pre celý organizmus. Nemôžeme ale zabudnúť, že cvičenie samo o sebe má len malý vplyv na chudnutie (okolo 10%). Hlavným faktorom prispievajúcim k zníženiu hmotnosti je skutočne zníženie spotreby kalórií. Logicky to vyžaduje veľa aktivít na spaľovanie pomerne málo kalórií, takže je efektívnejšie konzumovať menej kalórií.


Vek psa

Tretím faktorom, ktorý treba brať do úvahy pri každodennom cvičení vášho psa, je vek. Od veku 7 alebo 8 rokov sa psy považujú za seniorov.

Tento vek sa môže líšiť od plemena po plemeno v závislosti od priemernej dĺžky života daného plemena. Pre staršieho psa znížte denné odporúčané množstvo o 20-30%. Je dôležité, aby starší pes zostal aktívny, aby si udržal svoje svaly a kĺby silné, ale tiež aby sa nepreháňal. Ide o nájdenie správnej rovnováhy.


Zdravie

Konečným faktorom sú akékoľvek zdravotné problémy, ktoré môže váš pes mať, ako sú artritída, bedrová dysplázia alebo iná choroba. V tomto prípade je najlepšie o cvičení, alebo možných kontraindikácii prediskutovať s veterinárom alebo profesionálnym trénerom pre psov.


Príznaky, že ste to s cvičením prehnali

Je dôležité poskytnúť vášmu psovi primeraný pohyb a cvičenia, aby sa udržal zdravý, aby sa predišlo problémom s jeho správaním spôsobeným nudou, zadržiavanou energiou a aby sa váš pes cítil šťastný. Zahŕňa to nielen fyzické cvičenie, ale aj mentálne obohatenie. Mentálna stimulácia môže využívať toľko energie ako fyzická aktivita.


Je veľmi dôležité cvičenie s mierou, nakoľko prehnaným cvičením môžete vášmu psovi spôsobiť nemalé poranenia a ujmy na zdraví!


Príznaky nadmerného cvičenia môžu zahŕňať:


 • Nadmerné dýchanie počas alebo po námahe

 • Extrémny smäd

 • Zmena správania - napr. pes na nehrnie na prechádzku, zostáva vo svojom pelechu

 • Akékoľvek krívanie alebo neochota vykonávať alebo pokračovať v cvičení

 • Zmätenosť a nedostatok vnímania

 • Pes viacej spí alebo leží po cvičení, vyzerá byť viac unavený ako inokedy

 • Znaky prehriatia alebo zvýšenej teploty. Keďže psy si nemôžu schladiť organizmus rovnakým spôsobom, ako ľudia - potením, je možné, že sa ich organizmus prehreje aj keď počasie nie je horúce.


Cvičenie podľa plemena

Nižšie sú uvedené rôzne kategórie plemien a úrovní energie psov. Ešte raz prízvukujeme, že tento článok je zameraný len pre dospelých psov a nemal by sa v žiadnom prípade používať u šteniat! Vykonajte odporúčanie o množstve a druhu cvičenia vo vzťahu k vášmu psovi a vykonajte akékoľvek úpravy, ktoré zohľadňujú vek pre seniorov a závažné faktory pre psov s nadváhou. Pamätajte, že toto je iba príručka a každý pes je jednotlivec. Potreby vášho psa môžu byť viac alebo menej indiviuálne ako iný pes toho istého plemena. Ak máte "orecha" - nečistokrvného psa, berte do úvahy podobné výkonové potreby tých plemien, z ktorých váš pes bol vyšľachtený, alebo na ktoré sa podobá.


Aké psy potrebujú najviac pohybu

Cvičebné potreby psa sú často založené na tom, na čo boli vyšľachtené. Pracovné, poľovnícke alebo salašnícke plemená patria medzi plemená s najväčšou energiou a často aj k veľmi inteligentným, čo znamená, že vyžadujú toľko duševného obohatenia ako fyzického cvičenia.


Poľovné plemená

Poľovné plemená zahŕňajú najmä stavače, retrievery, settery a španiele. Tieto psy boli pôvodne vyšľachtené na dlhý pracovný a poľovný deň, kde sa mnohí z nich roky používali ako poľovní spoločníci. Tieto plemená sú prirodzene pozorné, aktívne a vyžadujú každodenné osviežujúci pohyb a cvičenia v rozmedzí od jednej hodiny do dvoch hodín.

Príklady poľovných plemien sú napríklad Nemecký krátkosrstý stavač, Zlatý retriever, Gordon Setter a Anglický kokeršpaniel.

Odporúčaný typ pohybu pre tieto plemená je rýchla chôdza alebo beh, pešia turistika a hra s vysokou intenzitou. Mnohé z týchto plemien sú tiež prirodzenými plavcami, takže plávanie je dobrý spôsob, ako psovi vybiť svoju vyčerpanú energiu, pričom nie sú namáhané kĺby a kosti.


Denný odporúčaný pohyb: 60-120 minút


Pracovné plemená

Pracovné plemená zahŕňajú napr. plemená Sibírsky husky, Rottweiller, Boxer, Doberman, apod. Tieto plemená boli vyšľachtené na prácu na farmách, na ťahanie nákladu, na stráženie obrovských pozemkov.

Tieto plemená vynikajú aj pri dlhších, stálych aktivitách, ako je pešia turistika, naopak krátke aktivity s vysokou intenzitou alebo behu nie sú najvhodnejšími aktivitami.


Denný odporúčaný pohyb: 60 - 120 minút


Pastierske plemená

Pastierske plemená zahŕňajú ovčiakov, kólie a pastierov. Táto skupina zahŕňa aj štandardných pudlov. Tieto psy musia byť duševne a fyzicky stimulované kvôli svojej vysokej inteligencii a energii. Najlepším typom cvičenia pre tieto plemená sú aktivity s vysokou intenzitou, ktoré rýchlo napájajú energiu, ako napríklad beh alebo hry, ako sú frisbee alebo aj agility. Tiež je potrebné, aby boli mentálne stimulované, takže sa veľmi odporúčajú aj inteligentné hry.


Denný odporúčaný pohyb: 60 - 120 minút


Teriére

Plemená teriérov zahŕňajú napr. Bulteriéra, Airedale teriéra a mnoho menších plemien teriérov, ako je Jack Russell a Yorkshire teriér. Boli pôvodne vyšľachtené na prenasledovanie koristi, ako sú napr. hlodavce. Odporúčané aktivity pre teriérové plemená zahŕňajú mierne prechádzky a hry s vysokou intenzitou, ako je napríklad frisbee. Sú tiež veľmi inteligentné a majú horlivý nos, takže duševné a náročné aktivity sú tiež dobré. Pozrite si nižšie uvedený zoznam pre konkrétne potreby cvičenia plemien teriérov.


Denný odporúčaný pohyb: 60 - 90 minút


Farbiare

Do tejto skupiny patria napríklad bígl, basset či bloodhound. Tieto plemená majú podobné nároky na výkon ako horeuvedené poľovné plemená. Sú tiež veľmi poháňané ich nosom, takže každá pachová aktivita pomôže spáliť ich energiu a zároveň im poskytne potrebnú psychickú stimuláciu. Výnimkou je Basset Hound, ktorý by bol považovaný za stredne energický plemeno.


Denný odporúčaný pohyb: 60 - 90 minút


Ktoré psy potrebujú málo pohybu?


Brachycefalické plemená

Brachycefalické psy sú psy, ktorým sa rozsiahlym krížením zmenšila lebka a teda skrátili aj dýchacie cesty. Šľachtením došlo k extrémnemu skracovaniu tvárových častí. Patria sem napr. Anglický bulldog, Francúzsky buldoček alebo Mops. Vďaka svojim stlačeným tváram majú ohrozené vzduchové priechody a sú náchylné na prehriatie. Je ale veľmi dôležité, aby mali aktívny život, pretože sú často náchylné na obezitu. Avšak vo všeobecnosti nezášajú cvičenie a každá činnosť by mala byť mierna a mala by sa vyhnúť cvičeniu v horúcom počasí. Pre tieto plemená je veľmi vhodné fitness cvičenie v profesionálnom fitness centre, aby sa predišlo prehriatiu a aby ich cvičenie bavilo až do konca.


Denný odporúčaný pohyb: 20 - 30 minút


Spoločenské a malé plemená

Sem by sme mohli zaradiť plemená ako sú Čivava, Bišónik alebo Shih Tzu. Vo všeobecnosti majú len mierne pohybové potreby s dennou prechádzkou 20 až 30 minút a určitá voľná hra je postačujúca. Výnimkou sú malé a stredné pudle, ktoré sú aktívnejšie a inteligentnejšie, takže si vyžadujú trochu viac fyzickej aktivity a veľa duševnej stimulácie.


Denný odporúčaný pohyb: 30 - 60 minút


Chrty

Sem zaraďujeme chrtov - ako sú Greyhound, Whippet či Írsky vlkodav. Aj keď tak nevyzerajú, tieto psy majú nižšie nároky na cvičenie ako napr. farbiare. Hoci chrt je pretekársky pes, bol vyšľachtený na šprint a potrebuje len mierne cvičenie. Mierne tempo chôdze okolo 30 minút denne a možno aj krátke šprinty stačia na to, aby boli zdravé.


Denný odporúčaný pohyb: 30 - 45 minút


Veľké plemená

Veľké plemená zahŕňajú napr. Leonbergera, Newfoundlanda, Nemeckú dogu či bernardína. Tieto plemená majú len mierne pohybové potreby, pretože musia vláčiť tak obrovské telo. Je však dôležité, aby boli aj naďalej mierne aktívne, aby si udržali silné kĺby a kosti a aby sa zaistilo udržanie hmotnosti. Mnohé z veľkých plemien sú horliví plavci, takže plávanie je pre nich veľkým cvičením, nakoľko ich nadľahčuje.


Denný odporúčaný pohyb: 30 - 45 minút


V súhrne

Ak vaše plemeno nie je uvedené v zozname alebo máte kríženca, najlepšie je založiť si potreby cvičenia vášho psa podľa plemena, s ktorým sú si najviac podobné. Napríklad kríženec dalmatína by bol podobný poľovnému plemenu (napr. stavač).


Najjednoduchší spôsob, ako zistiť koľko cvičenia a aktivity vaš pes potrebuje je navštíviť profesionálne fitness centrum pre psov, kde vám radí s tréningovým plánom pomôžu a upozornia na možné komplikácie počas tréningov u vášho psa.


Ak máte pocit, že jednoducho nemáte čas alebo energiu na to, aby ste denne poskytli odporúčané množstvo cvičenia pre vášho psa, odneste ho do fitness centra, kde mu poskytnú pohyb, ktorý potrebuje. Fitness centrá ponúkajú mnoho mentálnych stimulácii a vhodných fyzických aktivít pre dané plemeno. Profesionálni tréneri sú vyučení a často úzko spolupracujú s veterinármi (napr. ako my - Physio Pet :-) )


Pamätajte si, že každý pes je jednotlivec, takže tento článok používajte ako všeobecnú smernicu a upravte ju tak, aby vyhovoval vašim vlastným požiadavkám na cvičenie psov.

672 views0 comments

© 2018-2019 by Physio Pet

 • White Facebook Icon
 • White Instagram Icon
 • White YouTube Icon

PHYSIOPET: 00421-908-353-515

VET: 00421-917-177-288  

VET ASSIST: 00421-940-795-531

 team@physiopet.sk

Michal na Ostrove 5, 930 35 Michal na Ostrove

Slovensko

 • Black Facebook Icon
 • Black Instagram Icon
 • Black YouTube Icon