top of page

Rehabilitácia a fyzioterapia

Aký je vlastne rozdiel medzi rehabilitáciou a fyzioterapiou?

Možno ste sa domnievali, že rozdiel medzi rehabilitáciou a fyzioterapiou nejestvuje. Tak sa na to pozrime: 

Rehabilitácia je jedno veľké oddelenie, pod ktoré spadá práve fyzioterapia. Odborníci v rehabilitačných zariadeniach majú spoločný cieľ, a to uzdraviť pacienta, prípadne ho čo najviac navrátiť k zdraviu, pokiaľ nie je úplné uzdravenie možné.

Špecialisti vo fyzioterapii sa starajú predovšetkým o prevenciu, diagnostiku a liečbu pohybového aparátu. 

Fyzioterapia sa zaoberá ošetrením pohybového aparátu. Masáže, manuálna mobilizácia, a cvičenia pomáhajú zmierňovať bolesť a zlepšuje pohyblivosť pri ortopedických problémoch, neurologických poruchách a po operáciách.

Cieľom rehabilitácie je maximálna možná obnova, zachovanie, resp. zlepšenie telesných funkcií a schopností zameraných na urýchlenie a navrátenie pacienta do čo najlepšej fyzickej kondície po operáciách. Zmierňuje následky zranení a zlepšuje pohyblivosť pacienta. Vykonávame fasciálne uvoľnenie, stretching, terapie na tzv. Balance Balls (fit lopty) spojené s tréningom na bežiacom páse. 

Pred rehabilitáciou je veľmi dôležité klinické vyšetrenie veterinárnym lekárom (ktoré sa NEvykonáva na mieste a je potrebné ho pred terapiou absolvovať!) a je následne zisťovaná anamnéza, aby sa dôkladne vypracoval čo najlepší rehabilitačný plán. Čas strávený plánovaním rehabilitácie je dôležitý pre dosiahnutie optimálneho stavu Vášho štvornohého miláčika. 

Výhody rehabilitácie a fyzioterapie

  • redukcia bolesti (aj chronickej)

  • podpora procesu zotavovania sa po chirurgických výkonoch a úrazoch

  • obnovenie a udržiavanie svalovej hmoty

  • obnovenie rozsahu pohybu kĺbov

  • zmenšenie dôsledkov artritídy a degeneratívnych kĺbových ochorení

  • návrat k chôdzi, resp. rýchlejší návrat k chôdzi po ortopedických ochoreniach a úrazoch

  • možnosť bezpečnej a kontrolovanej aktivity počas zotavovania

  • zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia

  • zlepšenie celkovej kvality života

Postup

Po úspešnom absolvovaní klinického vyšetrenia je vypracovaný rehabilitačný plán - postup, počet a frekvencia rehabilitačných či fyzioterapií. Majiteľ je oboznámený s celým plánom a doporučenými pomôckami a prípadnými liečivami. 

Okrem konkrétnej rehabilitácie a fyzioterapie zabezpečujeme pre pacientov aplikáciu liečiv, hygienu a kontrolu operačných rán s pomocou veterinárneho lekára.

bottom of page